Zajímavé články

Spolupráci s blogery jsem již důkladně rozebrala v dřívějším článku. Tentokrát vám dám výběr TOP blogerů, kteří mají dle mého zajímavý obsah, krásné fotky, vyladěné sociální sítě a dobře komunikují se čtenáři.

Pryč jsou doby, kdy blogovalo a psalo pouze pár lidí, a tak se internet hemží spoustou originálních projektů a blogů. Vybrat pouze 20 z nich byl těžký úkol. Předem podotýkám, že nejde o žádné pořadí první až dvacáté místo, a že se možná někteří budou divit, proč tam chybí naprostí TOP blogeři – je to jednoduché, výběr beru i pocitově a u blogerů mě baví hlavně to, když se něčím odlišují a věřím jim to, co píší. Navíc se mi líbí, když jsou blogeři aktivní – je docela mrzuté, když sbírají ocenění i ti, kteřé přidají příspěvek jednou za měsíc. Navíc na takovém blogu se vám PR ani nemusí vyplatit. 

Blogeři

1. P&G foodies

Petr a Gábi už dávno nejsou nováčky ve FOOD svéře. Když jsem je objevila, nestačila jsem žasnout nad tím, co za kometu se to objevilo na poli gastronomie. Jejich prezentace jídel a celkově fotky jsou krásné a není se čemu divit, že vyhráli 1. místo ve Food Stylingu v soutěži Foodblog roku 2016. Recepty jsou inovativní, plné neotřelých chutí a stejně tak působí i jejich sociální sítě. 

Proč je sledovat? Hlavně pro jejich cit pro fotografie a celkově ladění projektu → fotografie jsou skutečně důležité i pro e-shopy a ostatní projekty!

Mrkněte se na PG Foodies.

2. Cukrfree

Myslím, že není nikdo, kdo by neznal Janinu z Cukrfree. Je svá, letos v květnu jí vyšla již druhá kuchařka, pořádá kurzy, cestuje, má zajímavé barevné cítění, fotky vás lákají k tomu, abyste utíkali do kuchyně a hned začali vařit a navíc se prosadila o propagaci stravy bez cukru. Na jejím instagramu by se mohl učit kdejaký „markeťák“. 

Proč ji sledovat? Nejen kvůli receptům, ale hlavně pro osobitý styl komunikace a jedinečné popisky na sociálních sítích → komunikace na sociálních sítích je důležitá!

Objevit svět Janiny z Cukrfree

3. Neplecha na plechu

Sociální sítě mají žít a tady to platí! Jejich fotky na vás dýchnou domácí atmosférou, ničeho není moc, ale všeho je tak akorát. Naprosto vyvážený poměr vkusu mě nepřestane bavit. 

Proč je sledovat? Opět hlavně kvůli komunikaci na sociálních sítích.

Pochutnat si na blogu Neplecha na plechu.

4. Cat and Cook

Jak sama Ivka píše, je to Food blog pro všechny, co milují dobré jídlo. A tak to vážně je. Její fotky jsou tak barevné a plné chutí, že budete těžko odolávat. Ve stejném duchu se nese i její Instagram, kam přidává neskutečné množství stories a novinek. Nedávno skončila v práci, aby se blogu a spolupracím mohla plně věnovat a nutno dodat, že je to poznat – její produktivita stoupla a úroveň se zvedá výš a výš.

Proč ji sledovat? Kvůli fotkám a inspiraci, jak pracovat s Instagramem → hlavně co se týče stories.

Načerpat inspiraci u Cat and Cook.

catandcook

5. Kitchen story

Manželé v kuchyni patří k těm „starším“ blogerům a nemyslím to věkově, ale co do zkušeností a doby blogování. Jejich styl je jedinečný, vyžívají se ve food stylingu, vydali na vlastní náklady krásnou kuchařku, publikují v časopisech a věřím tomu, že mohou být inspirací pro mnohé z nás. 

Proč je sledovat? Jejich práce je poctivá a dlouhodobá – žádné rychlokvašky. A i o tom je často PR práce a práce na obsahu webů. O pravidelnosti a poctivosti. 

Sledovat manžele v kuchyni Kitchen story

6. Markéta Venená

Od jídla přeskočíme k další oblíbené kategorii, kterou je beauty. Markéta v této kategorii patří k naprosté špičce. Aktivní je hlavně na sociálních sítích a to konkrétně na YouTube, kde má přes 34 000 odběratelů. Na videa je radost koukat, srší z nich neuvěřitelná dávka energie a přesně taková je i Markéta samotná. Neuvěřitelný živel, který se vyplatí sledovat a případně zapojit do propagace vaší značky. Aktuálně řeší renovaci domku, takže si přijdou na své i všichni ti, kteří se vyžívají v bydlení.

Proč ji sledovat? Můžete se naučit, jak stylově odprezentovat svoje produkty a značku. Ať už pomocí videí nebo na Instagramu. 

Sledovat Markétu Venenou.

7. A Cup Of Style

Pokud chcete řešit cokoliv ohledně oblečení, módy a celkově životního stylu, pak se rozhodně nevyhnete holkám z A Cup Of Style. Nicole a Lucie mi připadají stále své, na to, jakých úspěchů se svým blogem dosáhly a kolik mají sledujících a fanoušků. Jde rozhodně o jedny z blogerek, které se řadí mezi tu naprostou špičku u nás v republice. 

Proč je sledovat? Ať už se budete chtít podívat, jak psát články, prezentovat se na Instagramu, případně komunikovat s fanoušky..., tady najdete odpověď. 

Prohlédnout si blog A Cup Of Style.

Perlička: jejich máma se dala také na blogování a nutno uznat, že jí to jde. Je stejně sympatická jako její dcery, má talent na focení a její Instagram žije → Moje barevná kuchyně

8. Aki Votrubová

Studnice inspirace a instagramových trendů? To je Aki. Pokud ji ještě nesledujete na Instagramu, tak to rychle napravte. Dnes už se sama živí právě i instagramovými a social media workshopy, takže rozhodně doporučuji mít ji v hledáčku. Mezi její fanoušky tak patří ve velkém právě všichni ti, co se pohybují v marketingovém světě a to hlavně okolo PR a sociálních sítí. 

Proč ji sledovat? Aki patří bez nadsázky mezi to nejlepší, co můžete na českém Instagramu sledovat. 

Inspirujte se u Aki Votrubové.

9. MK Life

Takovou specifickou skupinou blogerek jsou „mamablogerky“, kterých je teď skutečně podstatná část. Najdete jich spoustu a kvalita příspěvků je hodně rozlišná. Určitě se vyhněte blogům, které začínají a ještě ani nemají vyprofilované téma blogu, vyladěnou prezentaci a alespoň nějakou základnu fanoušků. Pravý opak je pak Míša, která píše blog MK Life. Míša je doktorka, má dvě děti a opět se může pochlubit pěknou prezentací a hlavně zajímavými články. Píše o tom, o čem toho hodně ví, je s ní skvělá komunikace a vyhrála i Mamablog roku 2017. 

Proč ji sledovat? Míša má jeden z nejpoctivějších stylů blogování – zvláště její odborné články patří mezi to nejlepší, co můžete v našem blogovém světě najít. Podařilo se jí totiž spojit blogovou formu a odborné věci do čtivé formy a skvěle ještě vše doplnit o krásné fotky. 

Seznamte se s blogem MK Life.
 
mklife

10. Život podle Karol

Další oblíbenou mamablogerkou je rozhodně Karol. Do velkého blogového světa vlétla v roce 2017 a hned se probojovala do objevů roku v anketě Czech Blog Awards, což o něčem svědčí → má velmi silnou základnu čtenářů! Její blog se zaměřuje čistě na recenze produktů a služeb, což je ideální nástroj pro PR spousty firem. Fotografie možná nejsou tak silné, jako u jiných blogerek, ale zase recenze má skutečně propracované, dává si na nich záležet, mají přidanou hodnotu a hlavně jsou čtené.

Proč ji sledovat? Hlavně kvůli recenzím a poctivé komunikaci s fanoušky – reaguje vážně na vše. 

Ponořit se do světa recenzí na blogu Život podle Karol

11. Mama live

Humor a vyjadřování Katy vás bude bavit, takže pokud si chcete krapet oddechnout, tak směle dál. Katy se pohybuje v Praze, a protože je zvaná na spoustu zajímavých akcí, tak díky ní máte i fajn přehled. K tomu všemu je mámou 2 dětí, takže nechybí ani přesah do dětského světa, produktů a služeb s tím spojených. 

Proč ji sledovat? Její komunikační tón vás bude bavit a zjistíte tak, že na sociálních sítích a blogu je potřeba psát uvolněně a odlehčeně a nehrát si na roboty. 

Pobavte se u Mama live.

12. Mámou stylově

Máma, která má styl, přesně to vystihuje Alici, autorku úspěšného a čteného blogu Mámou stylově. Oblečení, doplňky, hračky pro děti, akce... všechno stylové. Na první pohled si každý všimne, že se blog v poslední době stal více "komerčním" a najdete tady hodně PR článků, ale v tomto případě mi to nějak extra nevadí, protože právě i takové články Alice zvládá bravurně zpracovat a připravit tak, aby v nich čtenáři našli přidanou hodnotu.

Proč ji sledovat? Pro představu, jak může vypadat kvalitně připravený PR článek. 

Stylový blog Mámou stylově.

mámou stylově

13. Anie Songe

Anie je takovou vílou, která opatrně vtančila do blogového světa a netrvalo to dlouho, sbírá řadu čtenářů i ocenění. Je velikou cestovatelkou, autorkou knihy Továrna na Sny a úspěšnou blogerkou. Na jejím blogu můžete vidět i takovou „novinku“ posledních měsíců a to speciální e-shopy blogerů. Ti úspěšnější si mohou dovolit vytvořit „vlastní značku“ a díky tomu i více vydělávat. Hodně oblíbené jsou třeba plecháčky, které můžete vidět i u Anie.

Proč ji sledovat? Získáte další zcela odlišný pohled na blogovou sféru. 

Podívat se na blog Anie Songe

14.  VintageLover

Milujete design a všechno krásné? Máte projekt, který má co do činění právě s bydlením? Pak nepřehlédněte blog Vintaglover. Taková koncetrace krásy a vkusu se jen tak nevidí.

Proč ji sledovat? Na blogu najdete hlavně hodně obrázků a fotek a také věcí, které k sobě ladí. Pokud tedy máte projekt, který je založený hodně na fotkách a produktech, pak se zde můžete inspirovat.

Sledujte designový blog Vintagelover

15. Za normální holky

Kristýna píše, cestuje, tvoří a podporuje všechny normální holky. Její blog se proslavil tím, že ukazuje věci takové, jaké skutečně jsou. Na nic si nehraje, je upřímná a silná osobnost, která se stala příkladem pro mnohé další blogerky a spoustu čtenářek. V době, kdy světem sociálních sítí vládne dokonalost, retuše a filtry, tak ona jde pravým opakem. Určitě hodnotný pohled pro všechny, kteří v práci řeší sociální sítě – doporučuji sledovat.

Proč ji sledovat? Protože uvidíte, že když jdete někdy vyloženě proti proudu, tak se to může vyplatit.

16. Patricie Pagáčová

I když v tomto případě nejde vyloženě o blogerku, tak si Patricie Solaříková pozornost zaslouží. Pokud nevíte na první dobrou o koho se jedná, věřte, že jde o oblíbenou seriálovou herečku z Ulice. V posledním roce se z ní stala ale ještě úspěšnější instagramerka, a pokud chcete vědět, jak vypadá profil někoho, koho sleduje více jak 220 tisíc fanoušků, tak se podívejte právě na profil Patricie Pagáčové.

Proč ji sledovat? Zjistíte, jak lze na jednom profilu spojit PR propagaci, osobní a pracovní život, charitu a ještě to vše zvládat s lehkostí a humorem. 

17. Blogerky.cz

Platforma a web, kde najdete velikou koncentraci blogerů. Jde převážně o ty začínající, kteří se snaží díky tomuto webu více zviditelnit, ale objevíte zde i větší stálice na blogerském nebi. Díky pestrosti registrovaných blogerů si počtete o všem možném i nemožném, nechybí soutěže, recenze a propojení s anketou Czech Blog Awards.

Proč je sledovat? Protože nemusíte dlouho „listovat“ při hledání a na jednom místě máte k dispozici obrovský počet blogerů. 

Navštívit web Blogerky.cz

18. Deníček moderního fotra

Nečekejte žádnou grafickou parádu, ani stylovou prezentaci, o to více ale humoru a nadsázky. Úspěch tohoto blogu stojí na vtipných historkách autora, které už seženete i knižně vydané a jednou za čas bych je doporučovala přečíst všem. Zjistíte totiž, že komunikovat na sociálních sítích je potřeba s určitou rezervou a nebrat vše příliš vážně. Lidé se chodí na sociální sítě bavit a to je dobré si uvědomovat i u firemních stránek

Proč ho sledovat? Jednoznačně kvůli zábavě a pobavení a neotřelým slovním formulacím. 

Pobavit se u Deníčku moderního fotra.

19. Gastromapa Lukáše Hejlíka

Lukáš Hejlík patří nejen mezi známé a oblíbené herce, ale také mezi populární blogery. Tím jak hodně cestuje po republice na svá divadelní představení, tak přínáší neustálou dávku inspirace a hodnocení, kde se vyplatí najíst. Doslova PR ráj pro všechny kvalitní a poctivé hoteliéry, kuchaře a vedoucí podniků.

Proč ho sledovat? Minimálně pro inspiraci, kde se dobře najíst a napít. Ale celkově pro jeho styl komunikace a neustále nové nápady v oblasti gastronomie. Neznám moc lidí, kteří by toho zvládli stíhat tolik, co Lukáš Hejlík.

Podívat se na Gastromapu, kam vyrazit na jídlo.

20. Stěhujeme se na Bali

Blogy o cestování a životě za velkou vodou jsou oblíbené. Není se čemu divit – čtenáři je často berou jako určitý únik od reality a rozptýlení. Mezi ty nejúspěšnější a nejčtenější patří Stěhujeme se na Bali. Takto cestovatelsky laděné blogy mají možná na první pohled horší využití pro PR, ale najde se spousta firem a projektů, které je mohou využít a navzájem se podpořit.

Proč je sledovat? Pokud se někdy rozhodnete, že se odstěhujete do zahraničí a budete pracovat nebo podnikat z pláže, máte tady inspiraci. 

Vydat se na Bali s blogem Stěhujeme se na Bali.

 

Na závěr ještě jeden tip na blížící se akci → 9. 6. 2018 proběhne v Praze první ročník Blogerfestu, který je věnovaný právě všem blogerům, instagramerům a copywriterům. 

Co je Blogerfest? Jde o celodenní konferenci zaměřenou na blogy, blogování a vše kolem. Přednášející i účastníci budou známí i méně známí blogeři a influenceři. Během celého dne proběhnou přednášky, workshopy a networking. Ať už mezi blogery navzájem, tak mezi značkami a blogery. 

Jedním z řečníků budu i já, takže pokud se tam náhodou chystáte, budu se na vás těšit.

Gabriela Bartošovská

Správkyně sociálních sítí a PR specialistkaVíce o mně