Zajímavé články

PPC reklama. Jeden z nejznámějších pojmů online marketingu. Zajímáte se o PPC reklamní systémy a chcete se vyznat v této zkratkové hantýrce? Pokud se v pojmech jako PPC, PNO, ROI, nebo feed ztrácíte, jste tu na správné adrese. Sepsali jsme pro vás základní slovníček pojmů z oblasti placených reklam na internetu. Schválně, kolik níže zmíněných pojmů jste už někde zaslechli, ale stále si nemůžete zapamatovat, co přesně znamenají? Anebo jste snad zkušení PPC specialisté, kteří se v nich levou zadní orientují?

slovník pojmů PPC

Pro koho jsme slovníček pojmů tvořili?

  • Pro klienty, kteří nám, agenturním živočichům, ne vždy rozumí a ztrácí se v marketingových termínech.
  • Pro začátečníky v marketingu, kteří k práci stále ještě potřebují malý tahák.
  • Pro studenty marketingu jako opakování na zkoušku.
  • Pro všechny ostatní nadšence a zvědavce v online marketingu, kteří si vždy rádi rozšíří své znalosti.

Kapesní slovník PPC – český

Obsah slovníku – hledejte přímo podle písmen

B

Banner

Druh reklamy vyskytující se na webových stránkách a v aplikacích. Zpravidla bývá obdélníkového tvaru (animace, obrázek s minimem textu), který se nejčastěji objevuje na bocích obrazovky.

Bumper

Nepřeskočitelná krátká videoreklama o délce 6 s.

C

CPA

Zkratka CPA pochází z anglického Cost Per Action/Acquisition. V překladu to tedy znamená cena za akci (konverzi) anebo akvizici (získání nových zákazníků). CPA je jednotka posuzující výkon online kampaní.

CPC

CPC je zkratka z anglického Cost Per Click, tedy cena za 1 kliknutí na reklamu.

CPE

CPE (z anglického Cost Per Engagement) představuje průměrnou cenu za interakci s reklamou (zapojení uživatele), což může být rozbalení reklamy nebo interakce s jejím prvkem. Zadavatel reklamy tedy neplatí za prokliky, nebo imprese, ale za projevený zájem a angažovanost uživatelů. Jedná se o netradiční model platby za reklamu.

CPM

CPM (Cost Per Mille) neboli CPT (Cost Per Thousand) vyjadřuje průměrnou cenu reklamy za 1000 zobrazení. Používá se v online marketingu, TV a tisku.

CPV

CPV (Cost Per View), můžete se sejít také s PPV (Pay Per View) je průměrná cena za zhlédnutí videoreklamy. Cena reklamy se počítá počtu zobrazení videoreklamy.

CR

CR = conversion rate (konverzní poměr), který se vypočte jako podíl konverzí a návštěvníků. Běžné hodnoty konverzního poměru pro „průměrný” e-shop se mohou pohybovat kdekoli mezi 0,5 % až 10 %. V případě jednotlivých zdrojů a kampaní se může konverzní poměr hodně lišit. Mimochodem, v případě porovnávání výkonu a jeho optimalizace na úrovni kampaní, sestav a reklam, nás kromě konverzního poměru prokliků zajímá také konverzní poměr zobrazení – někdy je tento ukazatel dokonce ještě důležitější, protože na jeho základě můžeme „vyždímat” maximum konverzí z dostupného publika.

CTR

CTR (Click Through Rate) v překladu míra prokliku, což znamená kolik procent lidí, jimž se zobrazila naše reklama, na ni kliklo.

D

Denní rozpočet

Námi zvolený rozpočet, jaký může naše konkrétní kampaň utratit během jednoho dne.

DSA

Dynamické reklamy (DSA = Dynamic Search Ads) mohou zákazníkům nabídnout přesně to, co na internetu hledají. A vám usnadnit život v Google Ads kampaních. Google sám zkusí tvořit reklamy podle obsahu na webu.

E

eCPC

eCPC je vylepšená cena za proklik. Vyhledává aukce reklam, kde je vyšší pravděpodobnost konverze. Na základě toho zvýší max. CPC a naopak.

F

Feed

Datový soubor s informacemi o prodávaném zboží. Používá se pro napojení dat z e-shopu například do Heuréky, Zbozi.cz nebo Google Merchantu (potažmo Google Nákupů).

G

GDN

Google Display Network je obsahová síť webů zapojených do reklamního systému Google Ads.

Google Ads

Reklamní systém od Googlu, jehož prostřednictvím je možné zakoupit reklamu ve vyhledávání na Googlu (a dalších partnerů) anebo v obsahové síti partnerských webů, jejichž reklamní sloty má Google v nabídce (GDN = Google Display Network).

Google Analytics

Služba od Googlu, která například pomáhá sledovat zdroje návštěvnosti a chování našich zákazníků na webu.

K

Klíčová slova

Slova, která ve vyhledávači nebo GDN spustí odpovídající reklamu na základě prolnutí s vyhledávacím dotazem nebo obsahem webu .

Konverze

Splněný cíl (nákup zboží na e-shopu, odeslaný poptávkový formulář atd.), který si předem sami zvolíte. Můžete se setkat také s anglickým ekvivalentem „goal“.

KPI

KPI (=Key Performance Indicator) jsou klíčové ukazatele výkonnosti, tedy cílové parametry výkonu kampaní. Například PNO, zisk nebo výdaje.

P

PNO

PNO = podíl nákladů na obratu (procentuální vyjádření hodnoty nákladů z tržeb). Z PNO zjistíte, kolik procent z celkového obratu bylo potřeba vydat na danou reklamu. Vypočítá se jako vynaložené náklady na reklamu / celkový obrat.

Podíl zobrazení

Procento počtu zobrazení, které vaše reklamy získají ve srovnání s celkovým počtem zobrazení, které by získat mohly.

Průměrná CPC

Průměrná cena (CPC = Cost Per Click), kterou jsme zaplatili za kliknutí na naši reklamu.

Průměrná pozice

Metrika  (již neaktivní v Google Ads), která ukazuje, na které pozici se průměrně zobrazují naše reklamy. Místo této metriky se nyní v Ads používá například podíl zobrazení nahoře ve vyhledávání či míra zobrazení nahoře ve vyhledávání.

R

Remarketing

Cílení reklamy na uživatele, kteří navštívili web. Může být ve formě s pevně daným obsahem (statický remarketing – používá konkrétní předpřipravené texty a/nebo grafiku), nebo může mít obsah dynamicky šitý na míru danému uživateli (dynamický remarketing – zobrazuje v ideálním případě obsah relevantní tomu, o co uživatel na propagovaném webu projevil zájem).

Reporting

Pravidelná zpráva klientovi o tom, jak se daří plnit cíle.

Retargeting

Cílení reklamy na uživatele, kteří navštívili web, obdoba remarketingu od Google Ads, avšak název retargeting se používá u Seznam Skliku. V našich končinách používá označení „retargeting” firma Seznam, zatímco ostatní subjekty včetně Googlu vesměs používají slovo „remarketing”.

ROAS

Návratnost prostředků vložených do reklamy. Jde o převrácenou hodnotu PNO.

ROI

Return On Investments v překladu znamená n​​​​​ávratnost našich investic. Představuje poměr vydělaných peněz a peněz investovaných. ROI (v %) = výnosy / inestice * 100. Tímto výpočtem zjistíte výnos z utracené částky.

RLSA

Remarketing Lists for Search Ads jsou remarketingové seznamy pro reklamy ve vyhledávání.

S

Skóre kvality

Hodnocení naší reklamy na základě její relevantnosti (čím vyšší skóre, tím nižší cena a lepší pozice ve vyhledávání).

Skóre optimalizace

Nová metrika v Google Ads, odhaduje, jak dobře si náš účet pravděpodobně vede a zda využívá svůj potenciál – na základě toho nám ukazuje i vhodná doporučení na zlepšení.

Sklik

Reklamní systém od společnosti Seznam.cz.

Skripty v Google Ads

Umožňují automatizaci, např. kontrolu odkazů, detekce anomálií aj.

Statistiky aukcí

Porovnání výkonu s inzerenty, kteří se zúčastní stejných akcí.

U

Upselling

Nabízení příslušenství, rozšíření nebo dražší verze produktu.

V

Videospot

Video reklama, kterou lze po 5 s přeskočit. Ideální délka reklamy je 7–60 s.

 

Věříme, že pro vás byl PPC slovníček přínosný. A pokud by se opět někdy stalo, že si nebudete moci vzpomenout na význam některého z pojmů, náš slovník tady stále bude a vy se k němu můžete pohodlně vracet. Schází vám ve slovníku nějaký pojem? Budeme moc rádi, když nám dáte vědět a budete ho s námi postupně doplňovat.

Chcete vědět, jak spravovat PPC kampaně a jak PPC reklamy nejlépe psát? Přečtěte si náš článek, ve kterém nahlédnete pod pokličku samotné PPC reklamy a jejím zásadám.